
Дорогі батьки ...
Завдання батьківського виховання полягає в тому, щоб допомогти дитині стати автономною самостійною особою.
Батькам | Приймальня | Інфо
пр-т П.Григоренка, 20-б
тел: 044 332 95 50
Завдання батьківського виховання полягає в тому, щоб допомогти дитині стати автономною самостійною особою.
...Як не важко нам це усвідомити, але у дитини своя життєва задача, і батьки повинні допомогти в її здійсненні.
Так. Тому, що відповідно до Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003р. №305, а також ст.15 Закону України від 06.04.2000р. "Про захист населення від інфекційних хвороб" прийом дітей до виховних, навчальних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров'я, в якому дитина перебуває під медичним наглядом.
Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні медичні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також, якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень і вона не перебувала в контакті з хворими на інфекційні хвороби або бактеріоносіями.
Відповідно до Концепції загальної середньої освіти (12-річна школа), законів України "Про загальну середню освіту", "Про дошкільну освіту" та у зв'язку зі збільшенням терміну навчання у загальноосвітньому навчальному закладі "підготовчі групи" можуть створюватися тільки для дітей, які не відвідують дошкільний навчальний заклад, так як кожна дитина до школи має одержати відповідну підготовку за вимогами Базового компонента дошкільної освіти. Така підготовка може здійснюватися і в дошкільному навчальному закладі, і при школі, і в сім'ї.
Заняття в таких групах можуть проводити як вихователі, так і вчителі початкових класів, але за програмами дошкільної освіти.
Відповідно до ст.22, 23 Закону України "Про дошкільну освіту" зміст дошкільної освіти визначається Базовим компонентом дошкільної освіти.
Базовий компонент дошкільної освіти – це державний стандарт, що містить норми і положення, які визначають державні вимоги до рівня розвиненості та вихованості дитини дошкільного віку, а також умови, за яких вони можуть бути досягнуті.
Програмно-методичне забезпечення реалізації Базового компонента дошкільної освіти здійснюється Міністерством освіти і науки України. Тому щорічно перед початком нового навчального року в Інформаційному збірнику подається Перелік навчальних програм та навчально-методичних посібників, що можуть бути використані в дошкільному навчальному закладі.
Ст. 8 Закону України "Про дошкільну освіту" передбачено, що сім'я зобов'язана сприяти здобуттю дитиною освіти у дошкільних та інших навчальних закладах або забезпечувати дошкільну освіту в сім'ї відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти.
Стаття 9 Закону України "Про дошкільну освіту" визначає лише права громадян України на здобуття дошкільної освіти та відповідальність батьків або осіб, які їх замінюють, а також навчальних закладів за здобуття дітьми дошкільної освіти.
Проте Концепцією загальної середньої освіти (12-річна школа) передбачено, що кожна дитина до школи має одержати відповідну підготовку за вимогами Базового компонента дошкільної освіти у дошкільних навчальних закладах, при школі чи в сім'ї.
Відповідно ст.8 Закону України "Про дошкільну освіту" сім'я зобов'язана сприяти здобуттю дитиною освіти у дошкільних та інших навчальних закладах або забезпечити дошкільну освіту в сім'ї відповідно до вимог Базового компонента дошкільної освіти.
Відвідування дитиною дошкільного навчального закладу не звільняє сім'ю від обов'язку виховувати, розвивати і навчати її в родинному колі.
Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність перед суспільством і державою за розвиток, виховання і навчання дітей, а також збереження їх життя, здоров'я, людської гідності.
Відповідно до статті 150 Сімейного кодексу України від 10 січня 2002 р. №2947- ІІІ (із змінами, далі — (сімейний кодекс) батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Частиною 6 статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 р. № 2402-ІІІ (із змінами, далі — Закон № 2402) встановлено, що батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до Закону № 2402.
У частині 3 статті 8 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11 липня 2001 р. № 2628- ІІІ (із змінами, далі — Закон № 2628) зазначено, що батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність перед суспільством і державою за розвиток, виховання і навчання дітей, а також збереження їх життя, здоров'я, людської гідності.
Згідно з частиною 2 статті ІІ Закону № 2628, дошкільний навчальний заклад створює безпечні та нешкідливі умови розвитку, виховання та навчання дітей, режим роботи, умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров'я відповідно до санітарно-гігієнічних вимог та забезпечує їх дотримання.
Тобто, вищезазначені норми встановлюють відповідальність батьків або осіб, які їх замінюють, та дошкільного навчального за¬кладу за навчання дітей, збереження їх життя та здоров'я тощо.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до частини І статті 6 Сімейного кодексу, правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття.
Частина 2 статті 6 Сімейного кодексу визначає, що малолітньою вважається дитина до досягнення нею чотирнадцяти років. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
Відповідно до статті 32 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 р. № 435-ІV (із змінами, далі — Цивільний кодекс) фізичні осо¬би у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років мають неповну цивільну дієздатність.
Умови набуття та надання повної цивільної дієздатності визначаються статтями 34 та 35 Цивільного кодексу.
3 огляду на це, забирати з дошкільного навчального закладу своїх братів та/або сестер має право лише особа, яка досягла повноліття.
Відповідно до Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003р. №305, прийом дітей до дошкільного навчального закладу здійснюється його керівником протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної довідки про стан здоров'я дитини, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження.
Для прийому дітей до дошкільного навчального закладу (групи) компенсуючого типу додатково подається висновок психолого-медико-педагогічної консультації, територіального лікувально-профілактичного закладу чи тубдиспансеру, направлення органу управління освітою.
Порядок прийому, відрахування та збереження за дитиною місця у дошкільному навчальному закладі визначено Положенням про дошкільний навчальний заклад, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003р. №305, де, зокрема, зазначено, що відрахування дитини з дошкільного навчального закладу державної та комунальної форми власності може здійснюватись:
Але адміністрація дошкільного навчального закладу зобов'язана письмово повідомити батьків або осіб, які їх замінюють, про відрахування дитини не менш як за 10 календарних днів.
Станом на сьогоднішній день, 24.09.2014 року, змін по оплаті за харчування дитини в дошкільному навчальному закладі не має. Користуються пільгами тільки ті категорії, які були і раніше.
Дітям-інвалідам державою передбачена допомога (пенсії, допомоги, одноразові виплати, далі — допомога). Така допомога надана державою сумується до сукупного доходу сім`ї. І в залежності від розміру цього доходу визначається чи мають батьки пільги на плату за харчування дитини у навчальному закладі.
Відповідно до частини п’ятої статті 35 Закону про дошкільну освіту від сплати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім'ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму). Ця норма уточнена у пункті 1 Постанови № 1243, а саме:
від плати за харчування дітей відповідно до Закону про дошкільну освіту звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім’ях, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал з урахуванням індексу зростання цін не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах;
від плати за харчування дітей звільняються батьки або особи, які їх замінюють, із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» від 01.06.2000 № 1768-ІІІ (далі — Закон № 1768).
Тобто, враховуючи те, що дитина інвалід отримує допомогу від держави, то пільги на харучвання визначаються щодо неї на загальних підставах (сукупній доход сім`ї на кожного члена).
Однак Відповідно до пункуту 2.2. наказу МОН від 21.11.2002 року № 667 "Про затвердження Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах", розмір плати за поданням дошкільного навчального закладу встановлюють місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування або підприємства, організації та установи, які перебувають у державній (комунальній) формі власності і мають у своєму підпорядкуванні дошкільні навчальні заклади, один раз на рік з урахуванням матеріального стану сім’ї та режиму роботи закладу. Вони можуть установлювати додаткові пільги щодо батьківської плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, підприємств, організацій, установ.
З повагою
редакція "Expertus: Дошкільний заклад"