Вплив батьківських установок на розвиток дітей

Вплив батьківських установок на розвиток дітей

Тато, матуся... Для дитини батьки – найрідніші, най значущіші і найкращі люди. Їхній авторитет, особливо на ранніх стадіях психо-емоційного та мовленнєвого розвитку, незаперечний і абсолютний.

Тож важливим фактором взаємин батьків і дітей є високий рівень їхнього взаєморозуміння, для встановлення якого необхідна здатність розуміти одне одного, уміння басити за зовнішньою стороною поведінки її істинність – мотиви дій, висловлювань, емоційних реакцій.

Особливості стосунків батьків і дітей, пов'язані з рівнем їхнього взаєморозуміння, формують і специфічний стиль спілкування. Дехто з батьків будує стосунки з дітьми на довірі й повазі. Інші вважають, що не обов'язково переконувати дітей у правомірності своїх вимог. У першому випадку формується дружній стиль спілкування, який ґрунтується на проханні, пораді, доброму гуморі, підбадьорюванні, тобто такий, який сприяє формуванню в дітей почуття власної гідності, розвиває максимальну самостійність і доброзичливість. У другому – складається наказовий (командний) стиль спілкування, який проявляється в безапеляційному тоні, вимогах безумовної слухняності, в надмірній різкості, залякуванні тощо. Він формує потаємність, безініціативність, озлобленість, жорстокість, низький рівень людської самоцінності, звичку до сліпої покори.

Кожний з цих способів спілкування впливає на емоційний стан людини, на її мовленнєвий розвиток. Якщо доброзичливість і делікатність між батьками й дитиною створюють хороший настрій, приплив енергії,то командний стиль викликає образи, роздратування,зниження загального життєвого тонусу, пригнічений настрій.
Від стилю спілкування залежать і виховні можливості сім'ї. Позитивні емоційні контакти батьків із дітьми полегшують виховний вплив на них, негативні – ускладнюють.

Прикладом позитивних установок, які історично склалися і передаються з покоління в покоління та охороняють людину, є прислів'я та приказки, казки і байки з мудрими настановами, де добро перемагає зло, а мудрість перемагає дурисвітство, пиху, де важливими є віра в себе і свої сили. У народі кажуть: «Добре словечко гріє сердечко», «Добре слово солодше за цукор та мед».