Розвиваючі ігри

Розвиваючі ігри

Гра - це стежинка до джерела дитячої думки і творчості. Гра - провідна діяльність дітей дошкільного віку, саме в ній діти так швидко у доступній формі оволодівають знаннями та уявленнями про оточуючий світ, вчаться використовувати їх на практиці і виявляють свою самостійність.

Розвиваючі ігри, в нашому контексті, - це дидактичні ігри, що спрямовані на формування і розвиток у дошкільників елементарних логічних операцій. Можуть бути словесними, з використанням наочності, реальних об'єктів та явищ природи.

Наприклад:
"Що зайве?" Пропонуємо дитині ряд об'єктів природи, об'єднаних за якоюсь ознакою, один предмет зайвий. Вчимо дітей виявляти логічний зв'язок між елементами основної групи та помічати щось зайве, аргументувати свою думку.(Місяць, зорі, сонце, рибка, хмарка - що зайве? - зайва рибка, бо вона не належить до небесних об'єктів природи, вона живе у воді).

"Ключове слово" Дорослий називає узагальнююче слово, дитина добирає конкретні назви, можна навпаки. Таким чином ми вчимо дітей класифікувати, називати одну групу предметів одним словом, поєднавши їх за спільною властивістю. (Птахи - дятел, ластівка, горобець; або навпаки - короп, щука, сом - хто це? назвіть одним словом - риби).

"Хто де живе" У нас є ряд тварин та ряд помешкань, діти повинні визначити господарів осель. (Пташка, лисиця, риба, бджола - акваріум, вулик, нора, гніздо).

"Буває - не буває?" За допомогою цієї гри вчимо виявляти невідповідність явищ, виділяти нелогічні ситуації, помічати порушення у логіці подій. Пропонуємо дітям нісенітниці, в яких порушено зміст сезонних явищ, потрібно визначити помилку, пояснити чому так не буває. ( Взимку хлопчик йде купатися - це правда?; влітку випав сніг - це буває?; восени у лісі розквітли проліски - чи буває таке?).

Цікаві ігри можна вигадати з природнім матеріалом. Восени можна назбирати плоди і насіння різних дерев - шишки, жолуді, каштани. Запропонуйте дитині співвіднести їх, знайти "господарів". Дуб - це батько жолудя, сосна - мама шишки тощо. Або, підбираємо ряд фруктів і овочів, пропонуємо дитині роз класифікувати їх, що росте в саду, що на городі, з чого можна зварити компот, а з чого борщ.