Проблемні ситуації та мовленнєво-логічні завдання

Проблемні ситуації та мовленнєво-логічні завдання

Проблемні ситуації та завдання допомагають дорослому спрямовувати дитину до роботи, збуджувати думку дитини. Вони вчать малят робити певні порівняння, узагальнення, висновки. Дітям дуже подобаються всілякі несподіванки, проблемні запитання, їм так хочеться відчути себе розумниками.

Діти дошкільники люблять спілкуватися з дорослими, прагнучи бути схожими на них. Тому будь-яке цікаве завдання викликає у дитини інтерес і спонукає до активної мовленнєвої взаємодії. Ці завдання завжди приховують у собі щось загадкове, шлях до якого цікавий і непростий, що вимагає від дитини роздумів, критики, доказових суджень. Проблемні ситуації можуть виникати як самі, так і створюватися за допомогою дорослого. В процесі спілкування з дітьми дорослий часто пропонує пригадати різні життєві пригоди, випадки. Наведені ситуації можуть стати джерелом розвитку у дітей логічного мислення, фантазії. Можна запропонувати придумати різні варіанти виходу з даної проблемної ситуації, обговорити причини її виникнення та можливі наслідки. Головне, щоб діти вільно висловлювали свої думки, аргументували їх.
Наприклад:
"Пам'ятаєте, у минулому році влітку на клумбі зів'яли квіти. Як ви гадаєте, чому так сталося? Було спекотно, їх достатньо не поливали, вони не отримували поживних речовин. Як можна було б виправити цю ситуацію? Що ми будемо робити цим літом, щоб не допуститися такої помилки?".
"Діти, чи буває два Сонечка? (Так, є Сонце, що дарує нам тепло, а є жук Сонечко) Чи можна їх побачити? Чим вони схожі?".
"Чому ведмідь не живе на дереві? Чи можливо це? Аргументуйте свою думку."
"Хлопчик побачив зламану гілочку, що йому робити? Навіщо допомагати рослинам?".
"Хвалилися дерева один перед одним. - Я завжди зелена і струнка, мої листочки наче голочки, а головне, я взимку стаю королевою веселого свята. - А я ще краще, маю стрункий та білий стовбур, маю ніжні тоненькі гілочки, листя моє навесні і влітку - зелене, а восени - жовте. Які дерева розмовляли між собою? Доведіть свою відповідь."